
Причини за увреждане на слуха
Информацията постъпваща от слуховият анализатор заема второ място по значение при анализа, който извършват сетивата.
Слухът е сетиво, което представлява специалната функция на слуховия орган да възприема звук посредством ухото, без което комуникацията, ориентацията и социализацията на един индивид претърпяват редица трудности.
Периодичното измерване на прага на слуха на всеки човек, спомага проследяването и евентуалното откриване на различни предпоставки за увреждане на слуха. Увреждането на слуха може да се определи, като пълна или частична неспособност за възприемане на звуци. Хората с нормален слух, при измерване ще покажат резултат до 25dB. Определение за намаление на слуха е тогава, когато измереният праг на изследваното лице се намира под 25-30dB, като до 40dB, намалението се определя, като „лека слухова загуба“, под 60dB говорим за умерена към тежка слухова загуба, а над 85-90dB е показател за дълбока загуба на слуха към пълна глухота.
Има няколко разновидности на слуховата загуба, спрямо това, коя част от ухото бива засегната.
- Кондуктивната или проводна слухова загуба се характеризира с увреждане във външната и средната части на ухото. Когато наблюдаваме патологии във външното или средното ухо, липсва способност за предаване на звуковите вълни към вътрешното ухо. Някои от причините за възникване на проводна слухова загуба са:
-
Отит
-
Перфорация на тъпанчето
-
Обструкция на ушния канал – от травма например
-
Туморни образувания
-
Наличие на тапа ушна кал
-
Вродени малформации във външното или средното ухо
-
Отосклероза
2. Невросензорна или приемна слухова загуба се приема тогава, когато е поразено вътрешното ухо. Такъв тип загуба, би могла да бъде вродена или придобита. Причини за наличие на невросензорно увреждане на слуховия орган могат да бъдат:
-
Ототоксичните медикаменти, които имат силно токсично отражение на слуховия нерв.
-
Излагане в шумна среда за продължително или кратко време, спрямо силата на шума, води до намаление на слуха. Шум над 85dB се намира като опасен за състоянието на слуха. Ежедневен силен производствен шум, например на работа, се определя като „професионална глухота“. Също така, импулсивните шумове, например пиратки, шум от стрелба, и подобни резки звуци със силен интензитет, водят до увреждания на слуха.
-
Травма
-
Болест на Мениер – При това заболяване, пристъпите се изразяват в това, че притежателят им изпитва силен световъртеж, гадене, както шум придружен с намаление на слуха в едното ухо.
-
Автоимунно заболяване
-
Туморни образувания
-
Вурусни и бактериални инфекции
-
Възрастово намаление на слуха, проявява се при хора над 50-годишна възраст, затова е редно да се прави профилактика ежегодно, на персони над тази възраст.
Ежегодните профилактични прегледи при специалист са препоръчителни за превенцията срещу слухови нарушения, запазете час за преглед за Вас или за Ваш близък, а нашите специалисти ще Ви помогнат да диагностицирате проблем, ако има такъв и да изберете най-правилното решение.
Автор: Анна-Бел Катеринска