Очен преглед
Погрижете се за здравето на вашите очи и се доверете на специалистите в Optika.bg.
Разполагаме с два очни кабинета, оборудвани с високоспециализарана апаратура Visionix, контактологичен център и квалифицирани очни специалисти, които ще се погрижат за зрителния ви комфорт.
Какво представляват различните очни прегледи?
Очен преглед за изписване на очила
-
Компютърно изследване на зрителната острота с авторефрактометър (обективно изследване)
-
Субективно измерване на зрителната острота с помощта на зрителна таблица
-
Рефракция
-
Издаване на предписание/рецепта
*Възможно е да се наложи поставяне на капки за разширяване на зениците. В този случай рецепта се издава след второ посещение по насока от очен специалист.
*При посещение при очен специалист е желателно да носите предишната си рецепта (ако има такава) или настоящите си очила.
Очният преглед за изписване на очила ще ви отнеме около 30 мин., а ако се налага поставяне на капки приблизително 1:30 мин.
Цени:
Очен преглед за изписване на очила при поръчка (рамка +2 бр. стъкла) - безплатно
Очен преглед за изписване на очила при поръчка на стъкла и монтаж върху рамка на клиента - 15.00 лв.
Очен преглед за изписване на очила без поръчка - 30.00 лв.
Пълен очен преглед
-
Компютърно изследване на зрителната острота с авторефрактометър (обективно изследване)
-
Субективно измерване на зрителната острота - посочвате най-малките символи от зрителната таблица, които можете да разпознаете (отделно за всяко око, както и за двете заедно)
-
Рефракция
-
Изследване на преден очен сегмент с биомикроскоп
-
Изледване на заден очен сегмент с офталмоскоп/ретиноскоп
-
Тонометрия – измерване на вътреочното налягане
-
Топография на роговицата
-
Тестове за бинокулярно зрение, възприятие за дълбочина, за зрително поле, контрастно и цветно зрение, сухо око
-
Издаване на предписание/рецепта
*Гореизброените тестове са с незадължителен характер и се извършват по преценка на очния специалст.
*Възможно е да се наложи поставяне на капки за разширяване на зениците. В този случай рецепта се издава след второ посещение по насока от очен специалист.
*При посещение при очен специалист е желателно да носите предишната си рецепта (ако има такава) или настоящите си очила.
Пълният очен преглед ще ви отеме между 40 и 50 мин., а ако се поставят капки приблизително 1:30 мин.
Цени:
Пълен очен преглед при поръчка на очила(рамка +2 бр. стъкла) - 25.00 лв.
Пълен очен преглед без поръчка на очила - 50.00 лв.
Очен преглед за изписване на контактни лещи
-
Компютърно изследване на зрителната острота с авторефрактометър (обективно изследване)
-
Субективно измерване на зрителната острота с помощта на зрителна таблица
-
Кератометрия – измерва показателите на роговицата, с цел по-добро напасване на контактните лещи по размер и кривина
-
Оглед с биомикроскоп – изследва се предния очен сегмент, състоянието на слъзния филм и клепачите
-
Издаване на предписание/рецепта
-
Напасване на контактните лещи – поставянето им в очите и оглед с биомикроскоп
-
Контролен преглед след 1 седмица – проследява как взаимодействат новите контактни лещи с очната среда и субективното Ви усещане
*Възможно е да се наложи поставяне на капки за разширяване на зениците. В този случай рецепта се издава след второ посещение по насока от очния специалист.
*При посещение при очен специалист е желателно да носите предишната си рецепта (ако има такава) или настоящите си очила.
Времетраенето на очният преглед за изписване на контактни лещи е около 40 мин., ако се налага поставяне на капки времето се увеличава на 1:30 мин.
Цени:
Очен преглед за изписване на контактни лещи при поръчка на лещи - безплатно
Очен преглед за изписване на контактни лещи без поръчка - 30.00 лв.
На каква възраст и колко често е необходимо да се прави очен преглед?
-
На 6 месечна възраст
-
На 3 годишна възраст
-
Преди започване на първи клас
-
От 5 до 60 годишна възраст – на всеки 2 години
-
След 60 годишна възраст – всяка година
*Посочените периоди са ориентировъчни и по преценка на очния специалист могат да варират.
Какво означават параметрите на рецептата за очила или контактни лещи?
-
Rx - Рецепта
-
R/O.D. – Дясно око
-
L/O.S. – Ляво око
-
SPH – В това поле са посочени измерените диоптри. Ако знакът преди цифрата е „ – „ показанията са за късогледство, ако е „ + “ са за далекогледство. Ако е изписано Plano/PLAN, означава, че нямате нужда от диоптър.
-
CYL – Тук са посочени стойностите на астигматизма, който е необходимо да бъде коригиран. Измерва се в диоптри (както при SPH). Отново е изписан със знак +/- .
-
AX (AXIS) – Показва посоката на астигматизма и се измерва в градуси от 1 до 180.
-
ADD – Попълва се само ако имате нужда от очила за близка дистанция. Посочена е стойността/силата, която трябва да се добави към диоптрите за далечна дистанция, за да виждате ясно и наблизо (ако решите да си направите прогресивни или бифокални очила).
Какво означават термините описани в услугата очен преглед?
-
Зрителна острота – способността да виждате обекти и детайли от тях (да различите два обекта като отделни такива) на близка (35-40 см.) и далечна (5-6 м.) дистанция. Тя определя пространствената разделителна способност на окото. Изследва се поотделно за всяко око с помощта на зрителни таблици. За норма се определя визус/visus = 1.
-
Авторефрактометър – с авторефрактометър очният специалист измерва обективно зрителната острота. Данните от него са само насочващи и нямат силата на заключение и предписание. Обичайно това е един от първите тестове, които очният специалист ще направи. При него, главата трябва да се стационира пред уреда, като опирате челото и брадичката си в определени за това приставки и последователно пред дясното и лявото ви око ще се появи обект, който трябва да наблюдавате.
-
Рефракция – това е тест, който очният специалист използва за определяне на точен диоптър за корекция на зрителния дефицит (далекогледство, късогледство, астигматизъм) и резултатът от него е основа за крайното заключение – изписване на рецепта за очила. По време на този тест или серия от тестове, очният специалист поставя пред очите ви уред, наречен фороптер/пробна рамка и последователно за дясно и ляво око предлга различни възможности от диоптрични стъкла. Трябва да посочите с кой от предложените варианти виждате най-чисто и ясно символите от зрителната таблица. На база тези отговори и извършените тестове, ще бъде направено заключение и изписана рецептата за очила.
-
Зрителна таблица – Един от най-популярните и често използвани тестове за определяне на зрителна острота е Таблицата на Снелен. Това е таблица с различни символи, наречени оптотипи (букви, цифри, картинки) подредени в редове с намаляващ размер във вертикала. Очният специалист ще провери кой от редовете на таблицата виждате най-ясно с всяко око поотделно и така ще определи зрителната острота.
-
Биомикроскоп (Шпалт лампа ) – Както името му подсказва, това е вид микроскоп с включена насочваща осветителна система, която дава възможност на очния специалист да направи оглед и оценка на структурите/тъканите в предната част на окото – „преден очен сегмент“ (клепачи, конюнктива, склера, роговица, очна леща). Изследването е безконтактно и напълно безболезнено. Може да се изпита лек дискомфорт от директното осветяване, но този ефект отминава бързо. Сядате от едната страна на биомикроскопа и опирате чело и брадичка в определените за целта приставки, а от другата страна - очният специалист насочва сноп светлина към окото Ви и наблюдава структурите през околярите.
-
Офталмоскоп (Лекарско фенерче) - Малко устройство с осветителна система и увеличителни лещи, който позволява на очния специалист да изследва подвижността на очите и зеничната реакция, да огледа оптичната среда и очното дъно (стъкловидно тяло, кръвоносни съдове, зрителен нерв, ретина). Чрез него могат да се диагностицират както очни, така и системни заболявания. За целта може да се наложи очният специалист да постави капки за разширяване на зениците, за да има по-добра видимост. Действието на капките настъпва до около 20 минути, след това специалистът насочва светлината към зеницата на окото и оглежда структурите (последователно за двете очи). Добре е да имате предвид, че действието на капките продължава няколко часа и няма да имате възможност да шофирате, очите ще са по-чувствителни на светлина (вземете слънчевите си очила) и трудно ще фокусирате близки обекти.
-
Тонометър/Пахиметър/Глаукома тест - Безконтактен уред за измерване на вътреочното налягане и централна дебелина на роговицата. Данните от него са показател при диагностицирането на глаукома. Изследването отнема няколко минути и e напълно безболезнено (лека струя въздух се впръсква в окото). Референтни стойности – 12 – 22 mm Hg
-
Топография на роговицата – Компютърно изследване, което прави детайлна карта на роговицата с подробни данни за нейните параметри. Тези изображения дават богата информация на очния специалист за здравето на очите Ви – проследяват се изменения в структурите, посочва формата и размера на роговицата (ключово за доброто напасване на контактни лещи), прави оценка на слъзния филм (при диагностика на „сухо око“).
-
Кавър тест/Тест за бинокулярно зрение – Този тест е ключов компонент от пълния очен преглед. Той изследва бинокулярното зрение (способността двете очи да работят в синхрон) и неговите отклонения. Чрез закриване последователно на едното и другото око се проследява как те работят заедно и поотделно. Дори и малко отклонение от нормата, може да доведе до двойно виждане, напрежение в очите, затруднения с четенето, главоболие и др. Този тест се прилага при диагностицирането на страбизъм (кривогледство).
-
Тест за цветно зрение – С този тест се откриват нарушения в цветоусещането (умението ни да различаваме цветовете и техните нюанси). Най-често се прилага тестът на Ишихара – на пациента се покават серия от кръгове съставени от цветни точки в определени цветови комбинации и той трябва да разпознае цифра или фигура сред тях. Най-честите нарушения са във възприемането на червено и зелено. Коригирането на цветните аномалии значително подобрява качеството на живот на тези пациенти/клиенти.
-
Тест за контрастна чувствителност – Измерва способността да различавате два обекта, които са различно осветени/обекти в различно цветово и яркостно съсотояние. Контрастната чувствителност е много важна част от зрителните функции, особено в ситуации на слаба осветеност (шофиране през нощта, по време на мъгла, при наличие на отблясъци и др.). Дори и да имате отлична зрителна острота, ако имате намалена контрастна чувствителност, може да усещате, че не виждате добре. Обикновено този тест не е част от рутинния очен преглед, а се прави по преценка на очния специалист или след специфично оплакване от пациента. Теста се прави с очилата или контактните лещи (ако носите такива). Често за теста се използват зрителни таблици със знаци с намаляващ контраст спрямо бял фон.